BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.
Fanerad med björk, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn, lagerfestoner och kannelyrer. Tre lådor. Längd 93, bredd 48, höjd 83 cm. Nycklar medföljer.
Senare skiva.
×
Logga in
Kunde inte logga in