RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal
Transfiguration. 55 x 36,5 cm.
Krackelerad. Gulnad fernissa. Retuscher längs ramkant. Smärre färgbortfall på figuren längst upp till höger. Fläckar.
Efter Raphaels målning i Vatikanmuseet, Rom