Bladformade med slipad dekor. Signerade TAPIO WIRKKALA - IITTALA, 3337 respektive -58. 24,5 x 20,5 cm och 30 x 11,3 cm. Medföljer: "Tapio Wirkkala Eye, Hand and Thought", Werner Söderström Corporation, Museum of Art and Design, Helsingfors.
Den längre med liten nagg samt möjligen något slipad på ena kortsidan. (2)