Signerade Stig L med studiohanden. Längd 28,5 och 16 cm.
Den mindre hästen med smärre färgfläckar/slitage på sidan. (2)
KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.
Springaren tillverkades under åren 1952-1972 och finns med olika dekorer i två storlekar.