Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Franco Costa F574
En världsomspännande privatsamling F579
Klassiska antikviteter F577
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
172
656601

MATTA, ZILO. Slätvävd. Bomull. 426 x 177,5 cm. Teheran, daterad 1969.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 810 - 2 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Mittfältet med blåvitt kakelmönster. Bred bård, långsidorna med inskriptioner: Morad Shakoy Moské tillverkad/donerad av Zinolabedine Maddani, Ali Asghar, Ali Khane Kave, Gholam Reza och Ghasem Kave, Alinazard Zilo samt ytterligare en person 1389.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck och skador.