Signerade och två daterade. "Hösthage" daterad 1949, "Modern" och "Blåsippor" signerade Agda Österberg. Utan titel signerad Astrid Nyström -55. Bladstorlekar Agda Österberg 19 x 12 - 27,5 x 19 cm, Astrid Nyström 19,5 x 9,5 cm.
Smärre färgbortfall och veck, något blekta.
Omfattas av följerätt (d) om snittpriset överstiger minimipriset.
Astrid Nyström arbetade hos Agda Österberg.