(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad mellan 1913 och 1919. Tillverkad efter 1941. Det här är ett ovanligt föremål på auktion.
Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, skadade fransar, många saknas.