(Märta Måås-Fjetterström). Tidig komposition. Tillverkad före 1942. Grönmelerad botten med stående och liggande kor. Bård med fåglar och blommor. Ett mycket sällsynt exemplar, eventuellt unikt.
Jämnt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador.