544
594375

VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 33 x 40 cm. Signerad AMF

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
264 - 351 EUR
280 - 373 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Tillverkad på Märta Måås-Fjetterström AB. Komponerad 1945.

Fläckar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 4, nr 1, text sid 22; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Exemplar av "Crocus" finns i samlingarna på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

229. Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
95 000 SEK