Björk och djupstoppat brunt läder, .
Slitage, lädret med skador. (2)
Sigrid Eklund Nyström, "Axel Larsson Möbelformgivare och inrednngsarkitekt under fem decennier", Carlssons Förlag, 2013. Jämför modell ritad för Göteborgs Konserthus år 1935, se sid 90.