Svartlackerad metall, stämplad invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W. Höjd ca 124 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven år 1947-48, i USA producerad av Ralph O Smith och generellt omnämnd som "the Grasshopper".