Fanerade med valnöt, skivor av vit marmor. Längd 121 cm, djup 18 cm, höjd 72 cm.
Slitage, smärre skador. (2)
A pair of bookshelves.
Enligt uppgift inköpta på Svenskt Tenn, därefter i arv.
Sannolikt specialbeställda. Ritning av liknande specialbeställd hylla finns i Svenskt Tenns arkiv (R5).