Fanerad med almrot och valnöt, ben och handtag av mässing. Brännstämplad Josef Frank Svenskt Tenn. Längd 130 cm, djup 45 cm, höjd 82 cm.
Obetydligt slitage.
Modellen formgiven år 1954. Byrån var tänkt att stå i hallen i Estrid Ericsons sommarhus på Tyresö, därav kom den tidigt att kallas "Tyresöbyrån".