Överdel fanerad med vavonnarot, ramverk av mahogny på benställning av valnöt, nitton olika stora lådor med draghandtag av mässing, även baksidan fanerad. Undertill brännmärkt ERIKSSON & SÖNER MÖBELSNICKERI VRENA Josef Frank Svenskt Tenn. Bredd 90 cm, djup 45,5 cm, höjd 120,5 cm.
Smärre slitage.