JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.
Mahogny, skiva fanerad med palisander, ljus kantrand av björk. Brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn AB ERIKSSON & SÖNER MÖBELSNICKERI VRENA. Längd 130 cm, djup 63 cm, höjd 72,5 cm.
Något slitage, nyckel saknas.
Modellen formgiven år 1940.
×
Logga in
Kunde inte logga in