Flintgods, flicka sittande på bokhylla, polykromt bemålad. Signerad Lenci MADE IN ITALY TORINO MB, ristat Fig A och del av etikett. Höjd 38 cm. (La Studentessa)
Små glasyrnagg på scarf och sockel.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, Catalogo dell'Archivo Storico 1928-1964", Umberti Allemandi & Co, Italien 2003, jfr katalognr 39, omnämnd sid 107.