JOSEF LORENZL, figurgrupp, Goldscheider, Wien, 1920-30-tal.
Flintgods, kvinnofigur med harlequin, på rund sockel, dekor i blått, svart och vitt. Signerad Lorenzl och stämplad 5939 80 11, Goldscheider Wien MADE IN AUSTRIA samt målarsignatur. Höjd 39 cm.
Glasyrkrackelyr.
Modellen formgiven ca 1929.
×
Logga in
Kunde inte logga in