PATRICK NORDSTRÖM, bordslampa, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1919.
Stengods, brungrå glasyr, patinerad bronsfattning, bronsskimrande sidenskärm. Signerad PN med böljemärket 14-2 1919, även monteringen stämplad med böljemärket under krona. Total höjd 60,5 cm.
Liten mynningsspricka, små nagg under fotringen.
×
Logga in
Kunde inte logga in