Stengods, brungrå glasyr, patinerad bronsfattning, bronsskimrande sidenskärm. Signerad PN med böljemärket 14-2 1919, även monteringen stämplad med böljemärket under krona. Total höjd 60,5 cm.
Liten mynningsspricka, små nagg under fotringen.