Stengods, fyrsidig, brun harpälsglasyr. Signerad Friberg med studiohanden J. Höjd 35,4 cm.
Litet nagg på fotringen.
KFs (Konsumentföreningens) samling, Stockholm.
We Effect säljer detta verk. Hela försäljningssumman går oavkortat till biståndsorganisationen We Effects arbete för minskad fattigdom i världen (fd Kooperation Utan Gränser, se www.weeffect.se). Bukowskis efterskänker dessutom hela försäljningsprovisionen.