Delvis glaserade i gult, grönt och brunt respektive blått. Signerade KÅGE Ä studiostämpel FARSTA och GUSTAVSBERG KÅGE. Höjd 15 cm, diameter 18 cm och höjd 5 cm, diameter 5,2 cm.
Fatet med nagg runt fot och mynning. (2)
KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.