Flaskformad på fem fötter, ristad randdekor, glasyr i grön-bruna nyanser. Signerad KÅGE X FARSTA, studiostämpel och numrerad 837. Höjd 28,5 cm.
Smärre glasyrkrackelyr.
KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.