Närmast droppformad med ristade ränder och prickar, glasyr i beige och bruna nyanser. Signerad KÅGE med studiohanden z, stämplad FARSTA GUSTAVSBERG. Höjd 32,5 cm.
Konsumentföreningen Sveas samling, Uppsala.
Konsumentföreningen Svea säljer detta objekt till förmån för We Effect. Hela försäljningssumman går oavkortat till biståndsorganisationen We Effects arbete för minskad fattigdom i världen (fd Kooperation Utan Gränser, se www.weeffect.se). Bukowskis efterskänker dessutom hela försäljningsprovisionen.