"Figuration"
Signerad Freddie och daterad 1947. Pannå 65 x 54 cm.
Jens Jörgen Thorsen, "Where has Freddie been?", utställningskatalog från "Freddie 1909-1972", The Surrealist Art Centre London, 28 sept - 10 nov 1972, avbildad i färg sid 36.
Litteratur medföljer detta auktionsnummer.