"Punta della Dogana, Venezia"
Signerad och daterad Venezia 1948. Akvarell 20,5 x 30 cm.
Inköpt av nuvarande ägares morfar på Färg och Form, Stockholm, 1948.
Färg och Form, Stockholm, "Italiensk nutidskonst", september 1948, utställningskatalog nr 220, kat nr 135.
Konstmuseet i Göteborg, "Italiensk nutidskonst", oktober 1948, utställningskatalog nr 220, kat nr 135.