993
584176

MATTA, antik Mahal, ca 302 x 273-285,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 730 - 3 640 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med stora polykroma, stiliserade blommor. Bred rödmelerad huvudbård med stor blomranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre trampveck och hål. En skadad kortsida.

Proveniens

Kronovalls Slott, Österlen.