Benvit botten med stor polykrom blomvas, träd, fåglar, fjärilar, blommor, palmetter och nisch. Vinröd huvudbård med stor palmettranka.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, hörnen med obetydliga skador.
Köpt av nuvarande ägarens far hos matthandlare Peter Willborg.