Benvit botten med polykroma palmett- och blomslingor samt kartuscher med blommotiv. Rödbrun huvudbård med stor palmett-, blom- och arabeskranka.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar några knutrader, ett hörn med revor och lagning.