Polykromt landskap med stora djurmotiv med lejon, dromedar, grip, enhörning, apor, vildsvin och andra djur. I fonden figurscener med människor och slott vid vattendrag. Ull och silke. Fodrad.
Reducerad, bård saknas. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador, ställvis ivävd och lagad.