"Entre deux Amours" (= Mellan två kärlekar)
Signerad A Carrier. Försilvrad och förgylld brons, höjd 70 cm (inkl. stenbas 77,5 cm).
Harold Berman, "Bronzes: Sculptors and Founders, 1800-1930", 1980. Kompositionen avbildad kat nr 210 samt omnämnd sid 43 i volym 1.
Författaren Harold Berman beskriver skulpturen i sin bok på följande vis: "En kontroversiell pjäs på sin tid, av en av periodens mest fantasifulla skulptörer. Ursprungligen utförd i marmor, är denna attraktiva unga mamma verkligen "mellan två kärlekar" - den romantiska och moderskärleken."