"Flicka från Ile de Batz"
Stämpelsignerad HE. Motivet koncipierat på 1890-talet. Brunpatinerad brons, höjd 19 cm (inklusive löstagbar träbas 21,5 cm).
Svenskt konstnärslexikon, band II, 1967, red. Johnny Roosval m.fl, omnämnd sid 124.
Jfr exemplar i Nationalmuseums samling, NM1648, där kallad Bretagnska.