Mönstervävt ljusgrönt siden med moln och symboler. Broderade kantband med figurscener.
Något omändrad. Obetydligt slitage, smärre fläckar och skador, ställvis blekt.
Provenance: The Swedish envoy in Tokyo and Peking, Gustaf Wallenberg, the daughter Nita Wallenberg, and thereafter inherited in the family.
Den svenske envoyén i Tokyo och Peking, Gustaf Wallenberg, sedan dottern Nita Wallenberg därefter ärvd i släkten.