Blått siden med broderier i guldtråd och silke av stora drakar jagande den brinnande pärlan bland moln samt fladdermöss och pioner. Nedtill vågor och det heliga berget. Mönstervävda kantband. Senare inramad.
Ej examinerad ur ram. Ställvis något slitage, obetydliga fläckar, smärre skador.