Kuppa med graverad dekor av landskapsdekor med herrskap, fot och lock med slipad dekor, delvis förgylld. Höjd 23,8 cm.
Fotnagg.
From Director Herman Meeths' Collection, Årsta Castle.
Glassamlingen finns omnämnd i Slott och Herresäten i Sverige, Södermanland 2, Bengt G. Söderberg, Allhems förlag Malmö, 1968, sid 312-324.
Svenska slott och herresäten, Ny samling, Band II, Sörmland, Öland, Gästrikland, Värmland, Bokförlaget Natur och Kultur, 1934, sid 99-128.