Benvit botten med stort polykromt mönster av palmett- och blomslingor, jaktscener med ryttare, lejon och vargar samt fåglar och hjortar. Mörkblå huvudbård med fåglar, palmett-, arabesk- och blomranka.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck, en långsida med liten reva.