STIG LINDBERG, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Emaljskiva med stiliserad dekor i blått och grönt, underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Märkt med metallbricka. Längd 125 cm, bredd 55 cm, höjd 47 cm.
Smärre slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in