PETER JOHANSSON & BARBRO WESTLING, Trälåda, glas, 100-kronorssedel och stämpel. Signerad och numrerad 7/11 a tergo.
"Smålänningar är snåla". Utförd 2007. Höjd 22, bredd 45 och djup 22 cm.
Obetydligt slitage.
Stämpel och sedel ligger löst inuti lådan.
Lådan går att öppna från baksidan.
Inköpt direkt från konstnärerna av nuvarande ägare.
Växjö Konsthall, "Smålänningar är snåla", 12 april - 3 juni 2007.
Peter Johansson och Barbro Westling, "Peter Johansson/Barbro Westling; Texter och dokumentation från ett urval konstprojekt 2004-2008", 2008, jämför sid 56-61.