"Destroy Restore"
Signerad Carl Hammoud och daterad 2011 a tergo. Duk 160 x 220 cm.
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.
Galleri Magnus Karlsson, solopresentation på Frieze Art Fair, 13 - 16 oktober 2011.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Målningar av Carl Hammoud", 14 - 16 september 2012. Målningen visades i samband med att Carl Hammoud blev den förste konstnären att erhålla Åke Andrén-stipendiet.