PHILIP ARCTANDER, tillskrivna, fåtöljer, ett par, "Muslinge", 1940-50-tal.
Nyomklädda i vitt fårskinn, ben och armlän av björk.
Smärre slitage på ben och armlän. (2)
Modellen enligt uppgift formgiven av Philip Arctander (1916-1994), dansk arkitekt, och visades i butiken NY FORM i Köpenhamn 1944, i samband med en tävling.
×
Logga in
Kunde inte logga in