"Groda"
Signerad Bianca Maria Barmen och daterad 1999. Unik. Gips. Höjd 9, bredd 43 och djup 56 cm. Inklusive sockel, höjd 45, bredd 62 och djup 55 cm.
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.
Samling Saltarvet, Fiskebäckskil.
Lunds Konsthall, "Bianca Maria Barmen", 29 april - 4 juni 2000.
Aguélimuseet, Sala, "Bianca Maria Barmen", 9 juni - 16 juli 2000.
Bianca Maria Barmen och Jan Håfström, "Bianca Maria Barmen", 2000, utställningskatalog, avbildad.
Mårten Castenfors (red), "Samling Saltarvet", 2001, avbildad uppslag sid 30-31.