"Jack Johnson bland solrosor"
Signerad C J och daterad 2004. Bemålat trä. Höjd 69, djup 44,3 och bredd 42,1 cm. Inklusive sockel, höjd 109, bredd 44 och djup 47 cm.
Galleri Hjärnstorm, Stockholm.
Samling Saltarvet, Fiskebäckskil.
Galleri Hjärnstorm, Stockholm, "Haiku", 25 november - 18 december 2004.
Tillhörande DvD-skiva med videoloop samt boken "Metaforolympiaden och andra texter" av Claes Jurander, med text om verket, medföljer skulpturen.