ÅKE E:SON LINDMAN, Signerad och daterad 1995 a tergo. Vintage. Analog C-print.
"Venedig #IV", 1994. Bildyta 69 x 87 cm.
Ramad med plexi och träram.
Sign med blyerts a tergo ram.
Ej examinerad ur ram.
Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.
Ingrid Sommar, "Genius Loci, Fotografier av Åke E:son Lindman", 1998, utställningskatalog, avbildad.
Niclas Östlind och Julia Tedroff (red), "Åke E:son Lindman, Pure Architecture", 2010, avbildad uppslag sid 52-53.
Ur serien "Genius Loci".