"Venedig #1", 1994
Signerad Åke E:son Lindman och daterad 1994 a tergo. Vintage. Analog C-print, bildyta 47,7 x 37,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.
Galleri UP, Stockholm.
Julia Tedroff och Niclas Östlind, "Åke E:son Lindman: Pure Architecture", 2010, avbildad uppslag sid 20-21.
Ur serien "Genius Loci".