639
567517

MATTA. “Wahlund”. Rölakan. 447,5 x 279 cm. Signerad AÖ (Agda Österberg).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 520 - 5 270 EUR
3 730 - 5 600 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Komponerad 1956. Polykromt rand-, rut- och triangelmönster.

Något slitage, smärre fläckar. Kortsidorna med senare orientalisk fläta.

Tilläggslista

“Wahlund”, komponerad 1956.

Proveniens

Tillverkad 1956 för nuvarande ägarens familj.

Agda Österberg, Tre Bäckar, Varnhem.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

783. Evert Lundquist, "Vid bordet".
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK