Mörkbetsat samt fanerat med björk, svärtat trä, rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk med stiliserade inläggningar, perforerad fot, höj- och sänkbart. Etikettmärkt IDEALBORDET TYP 1, Pat. ans 246/1936, Sverige, Danmark, Finland, England, Amerika. 112 x 68 cm, (utfällt 224 cm), höjd ca 68-79,5 cm.
Slitage.
Modellen patentsökt år 1936.