Björk, med inläggningar i olika träslag. Brickmärkt NK R 34829 - C MÖB samt brännstämplat CM. 100 x 60 cm, höjd 68 cm.
Slitage.
Otto Schulz (red), Tidskriften BOET 1931, nr 10, N. S. Lundström, "Nya möbler av Carl Malmsten", jfr möbler avbildade i salong för Hotell Waldorf-Astoria i New York.
Modellen formgiven år 1930 och i NK-liggaren omnämnd som "Nya Waldorf".