Fajans, ristad dekor av duva i blått, vitt och svart. Signerad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Längd 32 cm, bredd 39 cm.
Små glasyrnagg på kanten.
Sydsvenskans samling, Malmö.
A Ramié, nr 218, sid 118.
Modellen utförd i 400 exemplar.