"Konung Karl XII" (1682-1718)
Duk, oval, 64,5 x 53,5 cm. Ram, parisarbete i Louis XVI, polerat guld och slagmetall på pastellage och ek, signerad T. Dumont.
Sannolikt i fransk kunglig ägo sedan 1700-talets första hälft
Hertig Louis Philippe d'Orléans, sedermera kung Louis Philippe I av Frankrike
Friherre Carl Åkerhielm af Margretelunds samling, Stockholm
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion nr 15, oktober 1933, nr 71
Jägmästare David Hultmarks samling, Saltsjöbaden
Därefter i privat samling.