Berzelii park
Signerad Ernst Lundström. Troligtvis utförd omkring 1892. Uppfodrad duk 48,5 x 73 cm.
Motivet är troligtvis en förstudie till den större målningen (olja på duk 156,5 x 97 cm) med samma namn vilken såldes på Bukowskis Klassiska vårauktion 2010 (kat nr 1).