"Småjäntorna"
Signerad EB och daterad 1903. Akvarell och tusch på papper 38 x 27,5 cm.
Ursprungligen i fru Alice Tegnérs samlingar, Djursholm (i gåva direkt av konstnären 1903).
"Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow", 1903, avbildad helsida i färg.
Originalillustration till visan med samma namn, ursprungligen publicerad i "Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow", 1903.
Ett exemplar av "Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow" medföljer.