"En liten grålle"
Signerad N. Kreuger och daterad 1916. Duk 113 x 158 cm.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 304.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1916 som nr 526, sid 281.